Merhaba Sevgili Okurum 🙂
İlk TED Talks konferansına kendi memleketimde TED Adana Kolejinde katılmak nasip oldu. Zira hep hayalim olan TED Talks‘a bir parçası olduğum Türk Eğitim Derneğinin okulunda katılmak benim için bir taşla iki kuş oldu 😉

♥♥♥

John Barth’ın dediği gibi “Herkes kaçınılmaz olarak kendi hayat hikayesinin kahramanıdır.” 12 farklı insandan 12 farklı hikayeyle bizleri rol model başlığı altında bir yolculuğa çıkıyoruz ama ilk  organizatör Can Serdar‘ın konuşmasına kulak veriyoruz. Ekibe ve gelen konuşmacılara teşekkürler ediyor.
Can Serdar

İlk konuşmacı olarak 76″ TED Ankara Koleji mezunu Denizbank‘ın genel müdürü olan Hakan Ateş sahneye çıkıyor ve başlıyor hikayesini anlatmaya. Başarılı kariyerine Denizbank‘ı bir otel odasında kurarak başladığını söyleyen Hakan Ateş, çalışma odası ve ailesiyle yaşadığı odanın karşı karşıya olduğunu zamanlarda çocuğuna çoğu zaman pijamalarıyla karşıdaki odaya girmemesi gerektiğini, çünkü oranın iş yeri olduğunu söylediği çok olmuş. Kurumsal olmanın 4 temel özelliğini ve başarısının sırrını;
* Saydam olmak
* Hesap verebilir olmak
* Sorumlu olmak
* Adil olmak olarak sıralayan Hakan Ateş’in konuşması genel olarak Denizbank‘ın hizmet anlayışı ve bankacılık sektörüne kattıkları üzerineydi.
Hakan Ateş

Bir köşe yazarı, bir sanatçı, bir TV programcısı olan İclal Aydın, okulda arkadaşlarına anlattığı hikayeleri ve öğretmeni için yazdığı mektuplar sayesinde gelecekte inşa edeceği kariyerinin temelini atmış. Ekonomik krizler ve 1999 depremi sırasında “Hayat Güzeldir” adında bir program sunarken “görüntülü sözcükler” adında bir bölümde sunmaya başlar ve gelen konuklarından duyduğu güzel sözleri not etmeye ve arşivlemeye başlar, bir arkadaşının önerisi üzerine bir kitap haline getirmeye karar verir ve güzel bir satış rakamı yakalar.  Bu başarıdan sonra bir gazetenin köşesinde yazmaya başlayan İclal Aydın‘ın böylece köşe yazarlığı kariyeri başlar sanatçının. Öğrendiğim en güzel sözler şunlar;
*** İnsanlar çektikleri acıların, ödedikleri bedel sanıyorlar. Görünen ve görünmeyen bedeller vardır bu hayatta, ve bizi aydınlığa kavuşturacak olan görünmeyen bedellerdir.
*** Mutluluk, umduğumuzla bulduğumuz arasında farktır.
clal Aydın

Kendini “Güncel Eğitim Dinozoru” olarak tanımlayan Aytaç Açıkalın (Prof. Dr) kendine has mizahi anlatımıyla, bir elinde bir fincan Türk kahvesi diğer elinde 3’ü 1 arada geleneklerimizden nasıl koptuğumuzu gösterirken önemli olanın bir meslek sahibi olmak değil, önemli olanın “karakterli” biri olmak gerektiğini altını çiziyor Aytaç hoca.
Aytaç Açıkalın

Türkiye’de başlayan macera Amerika’da devam eder ve kariyerinin zirvesine CERN’de parçası olduğu ATLAS deneyiyle ulaşır Prof. Gökhan Ünel. Konuşması boyunca ülkemizde eğitim ve yurt dışındaki eğitim farklılıklarında dem vuran Gökhan Ünel şu an bilim üzerine yaptıkları projelerden bahsetti.
Gökhan Ünel

Toroslardan eteğinden lastik ayakkabısı, şalvarı ve kocaman kalbiyle geliyor Ümmiye (Koçak) teyze. Önce kendini sonra çevresini  nasıl değiştirdiğini anlatıyor ve eleştirilere kulak asmayarak ve hatta onlara inat köyünde, kasabasında bir çok şeyi değiştirmeyi başarmış biri olarak bir sürü ünvanıda reddedip sadece bir “Anne” olarak tanımlıyor kendini. Köylü kadınlarla kurduğu bir tiyatro ekibi sayesinde bir çok yer gezip oyunlarını sergileme fırsatı bulmuşlar, aynı zamanda Yün Bebek filminin yönetmeni, başrol oyuncusu ve senaristi olarak New York‘ta bile ödül almıştır. Konuşmasındaki o doğallığı ve sürekli seyircilere “gurban olduklarım” diye seslenişi ve temiz kalbiyle herkesin hayran olarak izlediği bir konuşma oldu.
mmiye Koçak

Bir Okul lideri olan Mete Kızılkaya, hayatında herkes gibi seçim yapmak zorunda kalmış ve öğretmeninde “havadaki iki kuştan cepteki bir kuş iyidir” tavsiyesi üzerinde futbolculuk kariyeri yerine öğretmenliği seçmiş . Gittiği her yere değer katan bir kişi olan Mete Kızılkaya Atatürk’ün “Eğitimde kaybedilecek bir birey dahi yoktur” sözünü bize hatırlatırken, tüm çalışmalarından eğitim konusuna ne kadar hakim olduğunu, özellikle kızların okuması için yaptıkları çalışmalar takdire şayan. Ayrıca Google’ın harita çekimleri için giremediği çinçin bölgesinde bulunan Polis Amca okulunda 5.5 yıllığına müdürlük yapmış ve çevreyi, insanlara o bölgeye bakış açılarını değiştiren biri olduğunu söylemeden edemeyeceğim.
Mete Kızılkaya

Adana’nın bağrından kopmuş bir girişimci ve vizyoner olan Ongun Tan, dünyadaki bilişim alanındaki gelişmelerden bahsettikten sonra Türkiye’de neler yaptıkları hakkında bilgiler verdi. Tavsiyelerden sonra, geleceğin bilişimcilerinin yetiştiği Maker Çocuk projesinden bahsetti.
Ongun Tan

Hayatına bir başarısızlık hikayesiyle başlayan İsmet Şahin, hazırladığı ufak bir videoyla aslında çocukların bu dünyaya geldiklerinde ne kadar mutsuz olduklarını mizahi bir şekilde gözler önüne serdi ve çocuklarımızı yetiştirirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, hangi cümleleri kullanmamız ya da kullanmamız gerektiği gibi bir çok önemli konuya değindi.
smet Şahin

Babası Ozan Ulusoy‘un doğumunu “tavuk suyuna çorba” kitabından bir hikayeye benzetiyor, hikayenin ana fikri şu; hayat bazen istediklerimizi vermez, bu olumsuz duruma üzüleceğimize onunla başa çıkmasını öğrenmek gerek diyor ve Türkiye’nin ilk down sendromlu girişimcisi Ozan Ulusoy‘dan kendi hayat hikayesini dinliyoruz. Konuşmanın sonunda ise Nazım Hikmet’in “Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” şiirini babasıyla birlikte söyleyen Ozan salondaki herkese çok duygusal anlar yaşattılar.
Ozan Ulusoy

Bir Eğitim dönüştürücüsü olan Servet Özdemir ise şimdiye kadar 40 binden fazla öğretmen ve eğitimci yetiştirmiş. Milli Eğitim Bakanlığında görev yaptığı sıralar geliştirdiği projeler ülkenin gündemine oturmuş ve hayatlar değiştirmiş. “Haydi Kızlar Okula“, “Eğitime %100 Destek” gibi projelerde imzası vardır.
Servet Özdemir

Uluslararası Bilim Eğitim Kültür okulları kurucusu olan Filiz Üstel sonunda üst düzey işinden ayrılarak hayallerinin peşinden gitmeye karar verir, aynı babası gibi. Şimdi İzmir’de 4 tane okulu olan Filiz Üstel tüm hayatını çocuklara adamış bir girişimci. Ne olursa olsun hayallerinizden vazgeçmeyin 😉
Filiz Üstel

Şebnem Buhara‘yı ise hayatında 5 dakika içinde verdiği kararlar sayesinde yolunu çizmiş ve şu an oldukça başarılı bir mimar.
ebnem Buhara

Gerçekten bir çok şey öğrendiğim, harika insanlarla tanıştığım bir etkinlik oldu 🙂 Bir gün TED Talks’a konferanslarına konuşmacı olarak katılmanın hayaliyle hayata devam 🙂 Sevgiyle kalın …

©bektashmusa – nisan, 2016 – adana, türkiye