Merhaba Sevgili Okurum 🙂
Hayalim İstanbul’u sokak sokak keşfetmekti ve sonunda bu hayali gerçekleştirecek bir kaynak buldum; İstanbul Sokakları 101 yazar 100 sokak. Ufak hazırlıklardan sonra hemen bana en yakın sokaktan başladım. Aslında bu sokaktan daha önce geçmiştim, zira iki sokak üst tarafında yaşıyorum 😀 ve ismi farklı olduğundan ilgimi çekmişti; Kart Çınar Sokağı.

♥♥♥

Şimdi Kart Çınar Sokağında yaşamış Sezer Duru‘yu tanıyalım 🙂 Kendisi bu sokak üzerinde bulunan Avusturya Lisesinden (1962) mezun olmuş. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra bir de Ankara Üniversitesinde Alman Dili ve Edebiyatını okumuş. Orhan Duru ile evlenen yazarımız, 25 yıl Alman medya sektöründe muhabirlik yapmış ve bir çok Alman eseri Türkçe’ye, Türkçe eseri de Almancaya çevirmesiyle Deka-Bank Alman Edebiyatı ve Bilimini Teşvik Ödülü’nü kazanmıştır ve bir sonraki ödül için jürilik bile yapmış. Son olarak yazarımız Uluslararası Yazarlar Birliği’nin (PEN) üyesidir.

IMG_0846-Pano
Hala isim olarak gizemini koruyan Kart Çınar Sokağına ulaşmanı en güzel yolu Bankalar Caddesi üzerinden Kamondo Merdivenlerini kullanmak. 1850’li yıllarda yapılan merdivenler bölgenin en önemli banker ailelerinden biri olan Kamondo Ailesinden Abraham Salomon Kamondo adına yaptırılmıştır. 1985 yılında restore edilen merdivenlerin kenarlarına ve orta kısımlarına ağaçlar dikilmiş olsada tekrardan restore edilmesi gerekiyor. Merdivenlerin bittiği yerde bizim sokak başlıyor sol tarafa doğru. Aslında burası üç küçük sokaktan oluşuyor; Eski Banka Sokağı, Kart Çınar Sokağı ve bir çıkmaz sokak olan Bankerler Sokağı, bizim sokak ortadaki.

IMG_0842

Sokağın sağ taraftan büyük kısmını yazarımızın eğitimini aldığı Avusturya Lisesi kaplamakta. Lisenin tam karşısı Bankalar Caddesi üzerinde bulunan binaların arka cephesi kaplamaktadır. Lise binasının tümünü fotoğraflayıp buraya koymak isterim ama pek mümkün değildi 😀 Lisenin hemen yanında ibadet için bir kilise bile bulunmakta.

IMG_0844

Lisenin bittiği yerde bu tarihi bina Kart Çınar Sokağının tabelasını ve bir bakıma isminin anlamını taşımakta. 1314 yılında Cenevizliler tarafından inşa edildiğini yazan bir mermer bir tabelası olan binanın tüm kapılarına kilit vurulmuş ve yalnızlığa terk edilmiş.

IMG_0851

Tarihi binalara olan ilgim beni Bankerler Sokağına sürükledi ve ufak bir incelemeden sonra soldaki binanın Hristiyan Haçına, sağdaki binanın Musevi Yıldızına sahip olduğunu fark ettim. Etrafta pek kimse olmadığından bu binaların hikayelerini soramadım. Dönemin (1800’ler) önemli banker ailelerinden Abraham Solomon Kamondo‘nun Bankerler Sokağının eski ismine sahip olması ve kendi adına bir merdiven yaptırması, sağdaki binanın kime ait olduğuna dair sır perdesini kaldırsa da soldaki bina hala gizemli, eski ama bir o kadar güzel bir şekilde altında OT dergisine ait olan cafe bulundurarak hayatına devam etmekte.

Son olarak yazarımız etrafta bulunan tarihten bahsederek, okulda bu tarihi yapılardan ve hikayelerinden kimsenin bahsetmemesinden dem vurmaktadır. Bunlar; Galata, Cenevizler, Felek Sokakta bulunan Schneidertempel Sinagog‘u, İngiliz Karakolu, İtalyan Manastarı, Bereketzade Medresesi, Voyvoda Caddesi yani şimdiki Bankalar Caddesi ve üzerinde bulunan Osmanlı Bankası, Sümer Bank ve Generali Han binası. Generali Han aslında Kafka‘nın çalıştığı şirketin İstanbul şubesine ev sahipliği yapmaktaymış.  Şimdilik Kart Çınar Sokaktan bu kadar, başka bir sokakta ve macerada görüşmek dileğiyle 🙂

©bektashmusa – haziran, 2016 – istanbul, türkiye