Merhaba Sevgili Okurum 🙂
İkinci sokağa bir çok kişi aşinadır büyük ihtimalle, yada İstanbul’da yaşayan bir kişi en az bir defa kesin geçmiştir diye düşünüyorum 😀 Zira Galata Köprüsü tarafından gelen birisi için Galata Kulesi ve İstiklal Sokağına gitmenin en kestirme ve güzel yoludur Yüksek Kaldırım Caddesi 🙂

♥♥♥

Bu sefer genç Eskişehir doğumlu bir yazarın duygularına eşlik ediyoruz. Galatasaray Lisesinde okumuş Tuna Kiremitçi birbirleriyle bağlantılı olsa da çok yönlü bir kişi. Yazar, şair, müzisyen, oyuncu yönetmen … Galatasaray Lisesinde ilk şiirlerini yazıp Varlık dergisinde yayınlatma şansı elde eden Kiremitçi, Mimar Sinan Üniversitesinde Sinema eğitim almış. Hem yazar olarak hemde yönetmen bir çok ödül kazanmış biri ama 2010 yılında yapılan fuhuş operasyonuna adının karıştığını parantezi kapatmadan belirtmek isterim.

IMG_0857
Tuna Kiremitçi ne güzel söylemiş, Yüksekkaldırımı anlamak belki de İstanbul’u anlamanın yollarından biridir, diye. Bu sokak dik bir yokuştur Galata Kulesine ve bir insan denizi olan İstiklale denizden çıkan. Yukarı bakınca insanın pek gözü kesmez ama bir başlayınca da bitsin istemezsin 🙂 Zira sokak boyunca sağlı sollu hediyelik eşya, müzik aletleri satan dükkanlar, ve iki yönde bulunan devamı sır olan küçük sokakcıklarla doludur. Müzik enstrümanları satan dükkanların camında kaç defa hayal kurduğunu anımsayamaz Kiremitçi ve kendini çoğu kez sahnelerde buluverir ve çıkaracağı albümleri hayal eder.

IMG_0861

Sokağın sonuna geldiğinizde güzel bir sürpriz beklemektedir; Galata Kulesi. Hazarfen Ahmet Çelebi’nin yerine şimdi kırlangıçlar uçmaktadır Galata Kulesinden. Sesleriyle bu efsane insanı unutmamamız gerektiğini söyler ve nöbetleşe uçarak sürekli hatırlatırlar gibiler 🙂 Sokağın sağ tarafında ise sevap amacıyla yapılmış tarihi bir çeşme vardır Matbah Emini Hasan Ağa‘ya ait, şimdi suları akmıyor ve insanların çöplerini attıkları bir köşe olarak kullanılmaktadır. Osmanlı Türkçesiyle şu yazı yazılıdır üzerinde. İşte Atamızın mirasına nasıl sahip çıktığımızın bir örneği !
“Haliya Matbah emini Hasan Ağa ki ider”
“Daima hayr-u sevap itmeğiçün re’y-i savab”
IMG_0866

Kitapta yazıldığına göre Kiremitçi lise yıllarında yurtta kalmış. Eğer o sokağa girmezsen, olanları yatakhanede ışıklar söndükten sonra bire bin katılarak dinlersin, diyerek belki okul yıllarındaki maceralardan bahsetmektedir 😉 Eee buralara kadar çıkmışken kesinlikle bir Galata Kulesine uğrayın, yorulmuş olmalısınız, oturun bir ağaç gölgesine ve kuleyle aynı kareye girmeye çalışan yerli-yabancı turistleri seyredin 🙂 Benden bu sokak için bu kadar, görüşmek dileğiyle 🙂 Bonus fotoğraf,

IMG_0863

©bektashmusa – haziran, 2016 – istanbul, türkiye