Merhaba Sevgili Okur 🙂
Müzik ruhun gıdasıdır, derler. Ruhun olduğu kadar bedeninde gıdasıdır. Yüzyıllar önce müzik tedavilerde kullanılmış. Zaten yapılan araştırmalar müziğin çalışma verimliliği artırdığı kanıtlanmış bir gerçek.

♥♥♥

Sevgili Yaşar hocamın önerisiyle resim okumaya karar vermiştim. Benim göremediğim bir yeteneğimi görmüş ve beni resim okumaya için ikna etmişti. Bende lise son sınıfta okuldan sonra kursa gidiyor, kurs boyunca üç saatlik resim çizimi zamanını bir şeyler dinleyerek değerlendirmeye karar vermiştim.

NTV radyo’yu dinlerken aralarda hep şuna benzer kelimeyi duyuyordum “şimdi de sadece İstanbul ve çevresinde yayın yapan Radyo Voyage’dan müzik zamanı”, çalınan müziklerin hemen hepsi insanı alıp uzaklara götüren, ruhu dinlendiren tarzdandı. Ben de merak edip araştırmaya başladım ve böylece yaşam tarzım haline gelecek, bazende kişiselleştirdiğim bir müzik türü keşfetmiş oldum: New Age ve Dünya müziği

Kısaca “elektronik müziğin şiirsel hali” diye tanımlıyor New Age müziği, hobisini işe dönüştürmüş nadir insanlardan biri  Neslihan abla 🙂  Bir hazine bulmuştum paylaştıkça etrafı güzelleştiren. Tabi insanımız bu müzik türüne fon müziği diye biraz aşağılayarak yaklaşıyorlardı bilmeden, görünür neden küçük dünyalarıydı, halbuki dünya bu müzik türünü yıllardır dinliyor, hatta TV kanalları bile vardı.

Neslihan ablanın büyülü sesinden hikayeler dinliyor, öyle uzaklara dalıp gidiyordum. Azınlığın bildiği New Age müziği ve Radyo Voyage‘ın her geçen büyüdüğünü, daha fazla insana ulaştığını görmek, yeni keşfeden ve daha önce değerini anlayamamış arkadaşlarımın yüzlerindeki sevinci görüp müzik üzerine konuşmak benim için tarif edilemez bir mutluluktu.

Başlığa dönecek olursak, bir gıda insanı hasta edebilir veya sağlığa kavuşturabilir. Diğer müzik türlerini bilmem ama New Age insanı ruhen sağlığa, sıhhate kavuşturacağından eminim, tecrübeyle sabit 😉 Kafa patlatmayan, “günümüz popüler müzik türlerine göre çok daha akıcı, dingin, yumuşak ve insan duygularını pozitif etkileyebilen bir melodik yapısı vardır.”

Her yıl Grammy Müzik Ödüllerinde “Yılın En İyi New Age Albümü” başlığı altında ödüller verilmesine rağmen maalesef ülkemizde pek tanınmıyor. Daha sonraki yazılarımda daha detaylı bahsedeceğim New Age‘in bazı temsilcileri; Kitaro, Yanni, Deep Forest, Jean Michel Jarre, Loreena Mckennit, Can Atilla, Yansımalar ….

Hayalim altı senedir düzenli dinleyicisi olduğum Radyo Voyage’un genel yayın yönetmeni ve New Age müziği ülkemize getiren güzel insan Neslihan Yavuzer Behmuaras ile tanışmak 🙂 Dalai Lama’nın sözünü uyarlarsak; Dünyanın başarılı insanlara ihtiyacı yok, Neslihan abla gibi ilham veren, sevgi ve barış dağıtan hikaye anlatıcılarına acilen ihtiyacı var. Aşağıda Grammy ödüllü ve dinlediğim ilk New Age müziklerinin sahibi duayen müzisyen Kitaronun Symphony Live in İstanbul albümü. Bundan sonraki yazılarıma birer parça New Age müzik paylaşacağım 🙂
Sonsuz Teşekkürler Neslihan Abla 🙂

©bektashmusa – mart 2016, antalya – türkiye